Om författaren
Filmrecensent och försökskanin på Liseberg.Du kanske också gillar
-
TEMA VÅR: Nu är våren kommen, eller?
Månades tema är ju vår, men vad innebär vår? När är det vår?
Efter lite sökande hittade vi att när temperaturen ligger mellan 0 och 10 plusgrader under sju dygn, så har den meteorologiska våren kommit. På våren kollar jag oftare upp vädret för att hitta soliga dagar för utomhus aktiviteter, men hur pålitliga är väderprognoserna? På SMHI’s hemsida skriver dom att även om meteorologi är en exakt vetskap, så kan de inte garantera att det blir som de sagt. Men en dygnsprognos har en genomsnittlig träffsäkerhet på 82%
Alla har vi våra egna vårtecken, när jag frågar runt på redaktionen nämns såväl snödroppar, doften av vårregn, att det blir ljusare kvällar, koltrastens sång, blommande träd så som öppningen av Liseberg och pollen. För mig är det när uteserveringarna öppna och jag kan sitta i solen och dricka och äta något gott. Fler upplevelser om vårtecken kommer under månaden i bloggen.
-
Premiär ”Småstad”
Jag var på en smygpremiär i måndags på Bio Roy. Filmen heter ”Småstad” med manus och regi av Johan Löfstedt. Han tar hjälp av hela sin släkt till filmen som utspelar sig i hans hemstad Vadstena och jag tycker den är verkligen sevärd. Rekommenderar denna film starkt! Den har även fått bra recensioner av bland annat SvT och Sveriges Radio Läs mer.
-
Spelrecension: Metro Last Light
Alex recenserar tv-spelet Metro Last Light – Ett postapokalyptiskt äventyr som utspelar sig år 2033.