Nu ska det egentligen vara vår, låta vinden blåsa i mitt hår. Men någonting har hänt, för vinden har vänt. Det är inte ens nära, man kan inte ens den kalla luften förtära. Värmen borde komma snart, borde inte bara vara prat. Längtar mest efter sommar, sol och vind, som smeker mot min kind. När man plockar blommor och bär, att känna att man inte ens behöver vara kär. Man kan sitta och stirra sig blind, eller bara våga slänga sig utför våg och vind. Låta ens liv bara ihop braka, eller låta det utvecklas och spraka. Låta sig själv vara ledsen och bara gråta, ens kinder blir då våta. Det här är ingen riktig dikt om våren, men det kommer väl med åren.
Denna månaden har vi temat hälsa på vår agenda för andra månaden i rad eftersom det är ett brett ämne.
Nu har jag intervjuat Eva Dahlgren, en lärare på Torpaskolan som undervisar i förskoleklass.
Idag är det World Downs Syndrome Day, på sociala medier uppmärksammas det bland annat genom initiativet ”Rocka sockorna”, då man visar sitt stöd för allas rätt att finnas och vara som dom är genom att ha olika strumpor på fötterna.
Vi vill dagen till ära tipsa om utställningen De utrotningshotade (länk) ”De blir allt mer sällsynta, de är stolta, de längtar efter kärlek – och att få vara omtyckta” En fotoutställning med och om personer med Downs Syndrom.