Julian recenserar Turistas – en rysare från 2006
Regi: John Stockwell
Skådespelare: Josh Duhamel, Melissa George och Olivia Wilde m.fl.
Genre: Rysare (borde vara skräck enligt mig)
Betyg:
Några glada backpackers,bland annat ett syskonpar, kommer till en paradis ö i Brasilien efter en trafikolycka.
De tas emot på ett bra sett till en början, sedan ändras allt, och plötsligt befinner dom sig i sin värsta mardröm.
Det är en bra, spännande och blodig film. Filmen är oförutsägbar och det är bra!
Om författaren
Julian har ett stort intresse av heavy metal och film. Julian är både framför kameran och bakom, och jobbar också med post-produktion.Du kanske också gillar
-
Recention: mobila Spelet Pokémon Go
Idag ska vi ( Krisztina Kemeny och Rod-Alexander Georgescu) recensera världsnyheten spelet Pokémon Go som har blivit väldigt hypat med både sina positiva och negativa sidor.
Spelet går i princip ut på att fånga Pokémon figurerna, uppgradera och tävla mot andra användare. Själva poängen är att man hela tiden måste röra på sig, via karta och GPS i mobilen. Med andra ord spela live.
Spelet ger mycket variation, är väldigt genomtänkt, väldigt utmanande och har därför fått en hel värld att engagera sig.
Nu kommer vi jämföra våra egna synpunkter på positiva och negativa sidor av spelet:
Rod-Alexander
Positivt: Visuellt tilltalande, väldig bra gjort grafiskt, varierande utmaningar, musiken är inlevelsefull
Negativt: Människor kan bli så beroende att dom glömmer tid och rum och utsätter sig själv för fara.Krisztina:
Positivt: Väldigt vackra färger, väldigt fint gjort grafisk design, lugnande musik, avkoppling, dessutom väldig bra om man vill gå ner i vikt
Negativt: Jag håller med att folk borde tänka sig för mer och inte utsätta sig själv för fara, speciellt dom som har barn som också spelar (där talar jag av egen erfarenhet) Min dotters säkerhet kommer före spelet.Allmänna bra och dåliga fakta:
Positivt sätt har det fått allmänheten att röra på sig mera, människor som annars skulle ha suttit inne vid dator eller tv:n har börjat röra på sig mer och mer. Barn och ungdomar som har/haft dålig självkänsla och osäkerhet i sig själva har kommit utanför sina hem och mått bättre. För dom är pokémon spelandet en terapi som har hjälp dom tillbaka till verklighets uppfattningen omkring dom.
Negativt sätt har det gjort så att folk i allmänhet har gjort vad som helst för att fånga en Pokémon. Brutit sig in hos folk, gått på platser som är allmänt farliga, stannat mitt i tågspår, tunnelbanespår, gamla avstängda militära anläggningar med minor kvar, avspärrade områden, gått ner sig i vattnet osv bara för att just fånga den speciella pokémonen.
Här är en komisk video hur det kan gå om man inte ser sig för:
https://www.facebook.com/lebanese.feed/videos/681941221955189/
Njut av sommaren så länge den varar // Krisztina kemeny och Rod-Alexander Georgescu
Post Views: 230 -
Ny månad, ny årstid, nytt tema!
(bild från alltomtradgard.se)
Hej alla läsare!
Nu är april här och vi på redaktionen har passande nog valt våren som månadens tema.
Vi är många som väntat länge på den här underbara årstiden.Post Views: 159